VIII OLIMPIADA CARITAS dla osób niepełnosprawnych

W sobotę dnia 07.06.2008 w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9 w Łomży (ul. Ks. Anny 18) odbyła się VIII OLIMPIADA CARITAS dla osób niepełnosprawnych zorganizowana pod hasłem „Zwyciężę bo pokonam samego siebie”.

Celem tej Olimpiady była integracja społeczna osób niepełnosprawnych (200 osób) pomiędzy sobą oraz z osobami pełniącymi funkcje wolontariuszy (około 150 osób).

Obok bloku sportowo – rekreacyjnego podczas Olimpiady odbyły się wystawy i kiermasze twórczości osób niepełnosprawnych z niektórych placówek biorących udział w tej imprezie.

Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnie uroczystą Mszą świętą, której oprawę muzyczną przygotowało Szkolne Koło Caritas z Nowogrodu. Bezpośrednio po Mszy świętej Biskup łomżyński Stanisław Stefanek strzałem piłki na bramkę otworzył oficjalnie VIII Olimpiadę. Następnie odbył się pokaz Grupy Crazy Twisting Group z MDK-DŚT w Łomży, której członkowie po występie zmienili się w sędziów oceniających zmagania osób niepełnosprawnych w poszczególnych dyscyplinach.

W ramach sportowej części Olimpiady każda z 19tu drużyn (a były to drużyny z Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Szkół Specjalnych, Indywidualnych Ścieżek Kariery Zawodowej istniejących przy naszej Caritas oraz z klas integracyjnych) startowała w 15tu konkurencjach – niby prostych ale pobudzających do rywalizacji. Funkcję sędziów poszczególnych konkurencji pełnili nauczyciele ze Szkoły Specjalnej w Łomży oraz studenci z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z Łomży.

Po zawodach sportowych na wszystkich obecnych czekał smaczny posiłek, po którym wszyscy spotkali się ponownie na hali na autoprezentacje poszczególnych drużyn. Imprezę zakończyło uroczyste wręczenie pucharów i nagród. Zarówno puchary jak i nagrody otrzymały wszystkie drużyny bo wśród uczestników nie było przegranych – byli sami zwycięzcy. Wyjątkiem od tej reguły było przyznanie nagrody głównej drużynie, która w sumie zebrała najwięcej punktów. Okazała się nią drużyna z WTZ „BONA” z Łomży

Dziękujemy z całego serca wszystkim uczestnikom i wolontariuszom, a także wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania tej Olimpiady. W sposób szczególny dziękujemy Regionalnemu Ośrodkowi Polityki Społecznej z Białegostoku – Sponsorowi Głównemu Olimpiady oraz Prezydentowi Miasta Łomża, który ufundował główną nagrodę.

Do zobaczenia na IX Olimpiadzie – w przyszłym roku!!!