SPRAWOZDANIE Z AKCJI „MAMO BĄDŹ ZDROWA”

Szkolne Koła Caritas Diecezji Łomżyńskiej wzięły udział w ogólnopolskim programie wczesnego wykrywania raka piersi. Współorganizatorem akcji był Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Białostockie Centrum Onkologii oraz Podlaskie Centrum Zdrowia Publicznego w Białymstoku Oddział w Łomży. W ramach programu została przeprowadzona akcja pod hasłem „Mamo bądź zdrowa” polegająca na zorganizowaniu na terenie szkoły uroczystego spotkania z okazji Dnia Matki, którego tematem była profilaktyka w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi.

W dniach 20.05.2008 – 10.06.2008 takie spotkania odbyły się w 6 placówkach: Szkoła Podstawowa w Wiźnie – koordynator Pani Emilia Grądzka, Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży – koordynator Pani Barbara Salwa, Przedszkole „Wesołe Słoneczko” w Łomży – koordynator Pani Jadwiga Kozłowska, Zespół Szkół Specjalnych w Łomży – koordynator Pani Anna Tyszka, Zespół Szkół Samorządowych w Nowogrodzie – koordynator Pani Maria Dąbrowska, Zespół Szkół w Szumowie – koordynator Pani Alicja Doncer. W sumie w tych spotkaniach uczestniczyło około 300 kobiet w wieku od 30-tu do 55-ciu lat.

Spotkania były formą podziękowania mamom za ich matczyny trud oraz próbą zasygnalizowania troski o ich zdrowie czego wyrazem była krótka prelekcja o badaniach wczesnego wykrywania raka piersi, podczas której wręczane były mamom gadżety reklamowe oraz ulotki związane z akcją. Forma spotkań była dowolna, ale przeważnie składała się z części artystycznej przygotowanej przez dzieci i młodzież oraz poczęstunku. Spotkania przebiegały w miłej, rodzinnej atmosferze, chociaż dotyczyły poważnych, a dla niektórych nawet – jak okazało się w dyskusji – bardzo bolesnych spraw.

Wrażenia uczestników tych spotkań były bardzo pozytywne, a o atmosferze niechaj świadczą załączone zdjęcia.

Koordynator projektu: Małgorzata Gutowska