1

Pielgrzymka do Lichenia 3-4 października 2009r.

 

       Wyruszyliśmy z Łomży wczesnym rankiem. Pierwszym przystankiem w pielgrzymce było zwiedzanie klasztoru Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, połączone z modlitwą. Po Mszy Św. zwiedziliśmy muzeum Św. Maksymiliana Kolbe. Muzeum gromadzi pamiątki i dokumenty przybliżające życie i działalność założyciela klasztoru w Niepokalanowie. Najbardziej urzekła nas cela klasztorna, w której od 1934 r. mieszkał Św. Maksymilian Kolbe. 

 

       Kolejnym etapem pielgrzymki była Droga Krzyżowa sprawowana przez Ks. Andrzeja Mikuckiego Dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej w Lesie Grąblińskim koło Lichenia. W tym miejscu 15 sierpnia 1850 r. miejscowemu pasterzowi ukazała się Matka Boska stojąca na kamieniu. Kamień, na którym odciśnięte są ślady ludzkich stóp, znajduje się w jednej z tamtejszych kaplic. 

 

       W Licheniu zachwyciła nas ogromna i jednocześnie piękna Bazylika Matki Boskiej Licheńskiej. Ta największa świątynia w Polsce emanuje monumentalną architekturą i bogactwem wnętrz. Wewnątrz szczególną uwagę przyciąga niewielkich rozmiarów Cudowny Obraz Matki Boskiej Licheńskiej, przed którym modlą się pielgrzymi z całego świata. Świątynię otacza piękny ogród, w którym znajdują się: pomniki świętych, kapliczki, fontanny oraz sadzonka dębu – dar Ojca Św. Jana Pawła II.

 

       Wieczorem spotkaliśmy się na Mszy Świętej sprawowanej przez Ks. Andrzeja Mikuckiego w intencji pielgrzymów, pracowników i wolontariuszy Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Po mszy i Apelu Jasnogórskim odbyła się nocna procesja z zapalonymi świecami.

 

1

 

       Rano, ostatniego dnia pielgrzymki, uczestniczyliśmy we Mszy Św. odprawionej w intencji zmarłych z naszych rodzin. Później, wraz z przewodnikiem, zwiedziliśmy kościół św. Doroty. Ostatnim etapem naszego pielgrzymowania było zwiedzanie Licheńskiej Golgoty. Jest to niezwykłe miejsce składające się z grot wykonanych z kamieni, przedstawiających w sposób realistyczny mękę i śmierć Pana Jezusa. Najbardziej wzruszają groty: scena biczowania Pana Jezusa i grota-symbol „grób nienarodzonych dzieci”.

 

       Pielgrzymka była czasem modlitwy i zadumy, ale także okazją do zwiedzenia wielu ważnych miejsc kultu religijnego.

 

Opracowanie: Monika Modzelewska