Obiektyw TVP3 Białystok: Pomoc od serca

Kilka tysięcy paczek z żywnością przygotowała Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W tym roku jest ich więcej i są bogatsze niż w latach poprzednich. Trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu, a także do seniorów.

Chleb, wędlina, konserwy – rano przed kuchnią Caritas ustawiła się kolejka tych, którym paczki z żywnością pomogą przygotować święta. W sumie przygotowanych będzie ok. 3 tys. paczek. W części znajdą się dary zebrane w sklepach podczas tradycyjnych przedświątecznych zbiórek, część to tzw. charytatywne tytki, czyli papierowe torby, które darczyńcy indywidualnie wypełniali kupionymi przez sienie produktami.

Jak wyjaśnia ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej – Zbiórki prowadzone były w 60 sklepach, zaangażowanych w to było ponad 1200 wolontariuszy. W skali diecezji to będzie kilka tysięcy paczek. 
Tegoroczne paczki są bogatsze, m.in. dzięki dodatkowemu wsparciu, jakie otrzymała łomżyńska Caritas.
– Miasto w tym roku przeznaczyło 100 tysięcy złotych na pomoc dla najuboższych mieszkańców naszego miasta. To ważne, żeby wspierać osoby potrzebujące, osoby, które nie mają wystarczających środków, żeby kupić najpotrzebniejsze rzeczy – powiedział Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży.
 Jest ta wrażliwość i na uchodźców z Ukrainy, to myślę nawet to ją spotęgowało, ale jest ta wrażliwość na podopiecznych, mieszkających na terenie Polski, z doświadczenia ostatnich dni mogę powiedzieć, ż eta wrażliwość jest bardzo pobudzona – dodał ks. Mikucki.
Paczki z żywnością wydawane będą w stołówce Caritas i parafialnych punktach do piątku.

Źródło:

Obiektyw TVP3 Białystok