Wiadomości z terenu
Kolędnicy Caritas w Drążdżewie
W Uroczystość Objawienia Pańskiego w parafii św. Izydora w Drążdżewie, po raz kolejny pełnili swoją misję Kolędnicy Caritas.
Kolędnicy bezinteresownie odwiedzali domy parafii, w których są osoby niepełnosprawne, samotne – starsze oczekujące naszych odwiedzin.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami z Parafialnego Zespołu Caritas z radością poświęcili swój czas, aby jako misjonarze na wzór Trzech Mędrców, mogli dzielić się radością z narodzin Pana Jezusa.
Życzymy: „Niech pokój i dobro w Waszych sercach gości, niech radość i miłość płyną w obfitości”.
Opiekun SKC
Maria Cieszewska
* * *
SKC Szczuczyn – Bożonarodzeniowa Zbiórka Żywności Caritas „TAK, pomagam!” – 07 – 08 grudnia 2018r.
* * *
II Światowy Dzień Ubogich
W niedzielę 18 listopada 2018 r obchodziliśmy II Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. Papież ustanawiając nowe święto, zaznaczył, że dzień ten będzie obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla. Z tej okazji p. Maria Cieszewska – opiekunka Szkolnego Koła Caritas i koordynatorka ds. misji przygotowała z p. Michałem Walaskiem i wolontariuszami z naszej szkoły – Klaudią Bednarczyk, Julią Parzuchowską, Pawłem Gozdkiem i Wojciechem Napierkowskim uroczysty apel, który odbył się 19 listopada. Tegoroczny II Światowy Dzień Ubogich odbywał się pod hasłem:
„Oto biedak zawołał i Pan go wysłuchał”. Te słowa Psalmisty stają się też naszymi wtedy, gdy stykamy się z różnymi formami cierpienia i marginalizacji doświadczanymi przez wielu braci i sióstr, których zazwyczaj określamy ogólnym terminem „ubodzy”. Piszącemu te słowa Psalmiście nie jest obca ta sytuacja, wręcz przeciwnie, doświadcza on ubóstwa bezpośrednio, a jednak przekształca je w pieśń uwielbienia i dziękczynienia Panu. Psalm ten również dziś nam pozwala zanurzyć się w różne formy ubóstwa, zrozumieć kim są prawdziwi ubodzy, na których mamy skierować wzrok, by usłyszeć ich wołanie i rozeznać ich potrzeby. Ubodzy nie potrzebują osób, które działają aby zadowolić najpierw siebie. Ubodzy nas ewangelizują, pomagając nam odkrywać każdego dnia piękno Ewangelii.
W tym szczególnym dniu na wspólnym spotkaniu, uczniowie klas I-VIII mieli okazję poznać przykłady osób, które to bezinteresownie poświęciły się dla innych. Wśród nich mamy przykład Św. Matki Teresy z Kalkuty i Ojca Dariusza Godawy, których życie i działalność staje się dla nas przykładem i świadectwem autentycznej pomocy innym. Oni to właśnie, potrafili rozpoznać biednych i poświęcić się dla nich. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą Matce Teresie z Kalkuty i krótki film o działalności Ojca Dariusza Godawy, misjonarza w Kamerunie, który zachęca, aby szkoły włączały się w pomoc dzieciom z krajów misyjnych „Adopcję Serca”.
Podczas uroczystego apelu p. M. Cieszewska zwróciła uwagę na wrażliwość naszego serca na drugiego człowieka znajdującego się w potrzebie duchowej czy materialnej. Nie tylko wobec tych, którzy żyją obok nas, ale również w pomoc na świecie w krajach misyjnych.
Dzieci z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwały się w treści przedstawiane podczas uroczystości. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas, od wieli lat chętnie angażują się w pomoc dla potrzebujących.
SP Drążdżewo
* * *
Sprawozdanie SCK
Szkoła Podstawowa im. Obrońców Wizny
W dniach 21, 22, 23 listopada 2018r. Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej w Wiźnie zorganizowało akcję charytatywną „Kiermasz ciast”, przygotowanych przez rodziców uczniów klasy IVa, IVb, Va.
Były serniki, szarlotki, ciasta czekoladowe, z galaretką, kolorowe babeczki, pięknie zdobione mufinki, wafelki, pączki babuni i inne smakołyki.
Zgodnie z oczekiwaniami nie zabrakło chętnych na te domowe pyszności. Dzieci mogły rozkoszować się smacznymi rarytasami. Akcja cieszyła się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów, ale też nauczycieli i pracowników szkoły. Krótko mówiąc – raj dla podniebienia i łasuchów…
Ze sprzedaży słodkości pozyskano kwotę 1040 zł.
* * *
„Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu”
(Mikołaj Gogol)
Od kilku lat wolontariusze SKC i społeczność naszej szkoły stara się wesprzeć potrzebujących i umilić im święta. W akcji wzięli udział uczniowie wraz z rodzicami, nauczyciele i przyjaciele szkoły. Zebrane artykuły spożywcze i środki czystości zostały rozdysponowane wśród dziewięciu rodzin z obwodu naszej szkoły. Odwiedziliśmy osoby starsze i samotne, obdarowaliśmy słodyczami dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Perkach Karpiach. Z okazji zbliżających się świąt wręczyliśmy wykonane przez uczniów stroiki.
Opiekun SKC – Agnieszka Stypułkowska
Podsumowanie akcji „Świąteczna paczka”
* * *
Dnia 18-19 października 2018 roku Szkolne Koło Caritas w Płonce Kościelnej wspólnie ze społecznością szkolną świętowało XVIII Dzień Papieski, który w tym roku obchodziliśmy pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”.
Opiekun SKC – Agnieszka Stypułkowska – wolontariusz
* * *
Jan Paweł II zawsze w naszych sercach
Dnia 17 października Szkolne Koło Caritas w Nowogrodzie na hali widowiskowo-sportowej pod kierunkiem p. Marii Dąbrowskiej przygotowało słowno-muzyczną akademię ,,40 lat Promieniowania Ojcostwa” z okazji Święta Szkoły. Celem akademii było przybliżenie osoby Jana Pawła II i jego nauczania. Słowa Jana Pawła II recytowane przez uczniów naszej szkoły utwierdziły nas jeszcze bardziej w przekonaniu, że wybór takiego patrona, to wielkie wyzwanie dla całej społeczności szkolnej: „Musicie od siebie wymagać choćby inni od was nie wymagali”. Mówił Jan Paweł II do dzieci i młodzieży. Dziś powtarzając słowa wielkiego, Polaka, papieża zdajemy sobie sprawę jak zawsze był blisko nas. Jak w każdym momencie swojego życia dostrzegał człowieka. Uroczystość była dla nas – uczniów ogromnym przeżyciem. Była to idealna chwila, aby przypomnieć sobie nauczanie swojego patrona. Staramy się je godnie reprezentować przez swoje postępowanie. Przypomnieliśmy sobie wzniosłe i wyjątkowe słowa ukochanego Ojca Świętego oraz to, że jesteśmy Polakami i co więcej – poczuliśmy z tego faktu dumę. Było nam z tym uczuciem dobrze, bo znowu mogliśmy iść z podniesioną głową. Oby to przebudzenie trwało jak najdłużej. Tegoroczne przedstawienie było szczególnie wyjątkowe – była to uroczystość o Janie Pawle II obchodzona w naszej szkole. Dziękujemy dyrekcji ZSS w Nowogrodzie za nadanie naszej szkole takiego imienia. Jan Paweł II jest duchowym autorytetem, wychowawcą i przykładem młodzieży, który starał się dotrzeć do nas poprzez miłość. Jednocześnie w tym roku obchodzona jest 40. rocznica wyborów kardynała Karola Wojtyłę na Papieża.
Opiekun SKC Nowogród – Maria Dąbrowska – Wolontariusz
* * *
WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe, które są wyczekiwane przez wiele tygodni. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.
Tak też było u nas- w parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych 10 lutego 2018r. Szkolne Koło Caritas Publicznego Gimnazjum w Łysych przygotowało Bal Charytatywny dla uczniów klas I – III Szkół Podstawowych z naszej parafii.
Jak przystało na bal rozpoczęliśmy go Polonezem. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi rodzicamiw zabawach prowadzonych przez wolontariuszy. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.
Sił dodawał słodki poczęstunek przygotowany przez Piekarnie Kurpiowską Serafin i Piekarnie Łyse. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, walczyka, Kaczuch.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy Państwu Marii i Andrzejowi Żubrowskim oraz Panu Jarosławowi Zakrzewskiemu za przygotowanie pysznych smakołyków.
Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Dylewskiemu i Księdzu Wikariuszowi Łukaszowi Murawskiemu za wsparcie i wprowadzanie radosnej atmosfery.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
/ SKC /
Spotkanie ze Świętym Mikołajem
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”
Tak śpiewały dzieci w oddziałach przedszkolnych w Drążdżewie w oczekiwaniu na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Przygotowują się do niego starannie. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień – 6 grudnia. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.
W tym roku zanim Mikołaj zawitał w przedszkolnych salach pani Maria Cieszewska – opiekunka Szkolnego Koła Caritas i koordynatorka ds. misji przeprowadziła z dziećmi w oddziałach przedszkolnych krótką rozmowę i prezentację ilustracji na temat Świętego Mikołaja. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi Święty Mikołaj, jak wygląda jego strój oraz dlaczego został świętym. Pani Maria w swoim przekazie szczególną uwagę zwróciła na moc dzielenia się i pomagania sobie wzajemnie w potrzebie. Przypomniała dzieciom jak ważny jest czas Adwentu oraz wspólnie z dziećmi odmówiła modlitwę do Świętego Mikołaja. Na koniec dzieci otrzymały małe upominki, które przygotowały panie wolontariuszki, za które serdecznie dziękujemy. Po krótkim spotkaniu z panią Marią nadszedł ten czas, kiedy to Mikołaj pojawił się w drzwiach przedszkolnych. Wszystkie dzieci bardzo przeżywały to spotkanie. Przedszkolaki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem oraz opowiadały o zabawach w przedszkolu. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze inne dzieci. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.
Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie. Serdecznie dziękujemy pani Marii Cieszewskiej oraz Rodzicom za pomoc w przygotowaniu tego magicznego dnia w przedszkolu.
Justyna Rupińska
* * *
I ŚWIATOWY DZIEŃ UBOGICH
W bieżącym roku kalendarzowym, po raz pierwszy 19 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. Papież ustanawiając nowe święto, zaznaczył, że dzień ten będzie obchodzony co roku w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla. Z tej okazji p. Maria Cieszewska – opiekunka Szkolnego Koła Caritas i koordynatorka ds. misji przygotowała z p. Michałem Walaskiem i wolontariuszkami z naszej szkoły – Klaudią Bednarczyk i Julią Parzuchowską uroczysty apel, który odbył się 20 listopada.
Tegoroczny I Światowy Dzień Ubogich odbywał się pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”. „Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą!” – to te słowa Apostoła Jana wyrażają nakaz, od którego żaden chrześcijanin nie może się uchylić. Powaga, z jaką umiłowany uczeń przekazuje aż do naszych czasów polecenie Jezusa, jest jeszcze bardziej podkreślona przez kontrast zachodzący pomiędzy pustymi słowami, które często znajdują się w naszych ustach, a konkretnymi faktami, z jakimi mamy się zmierzyć. Kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim. Miłosierdzie, które wypływa z serca Jezusa Miłosiernego, może dotrzeć i poruszyć nasze życie, wzniecając współczucie oraz angażując nas w dzieła miłosierdzia.
Centralne miejsce, w przygotowanej na tę okoliczność dekoracji, zajmowała kromka chleba, której p. Maria w swoim przekazie o ubóstwie poświęciła wiele uwagi, aby zaakcentować szacunek dla chleba, którego nie mają dzieci z ubogich krajów misyjnych i umierają z głodu. Uczyła przez to dzielenia się z innymi chlebem, jak zaznaczył Papież Franciszek w modlitwie „Ojcze Nasz (…) Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj…” znaczy – mamy dzielić chleb z potrzebującymi i ubogimi.
Ileż to kart historii w ciągu tych 2000 lat zostało zapisanych przez chrześcijan, którzy z prostotą oraz pokorą, a także z wielkoduszną wyobraźnią miłości, służyli najbiedniejszym braciom!
W tym szczególnym dniu na wspólnym spotkaniu uczniowie klas I-VII mieli okazję poznać przykłady osób, które to bezinteresownie poświęciły się dla innych.
Wśród nich mamy przykład Św. Matki Teresy z Kalkuty i Św. Brata Alberta Chmielowskiego, których życie i działalność staje się dla nas przykładem i świadectwem autentycznego ubóstwa.
Oni to właśnie, potrafili rozpoznać biednych i poświęcić się dla nich. Rok 2017 ogłoszony został rokiem Św. Brata Alberta. Uroczyste zakończenie Roku Św. Brata Alberta będzie miało miejsce w Boże Narodzenie 25 grudnia 2017 r. w rocznicę jego śmierci.
Wszyscy zgromadzeni na wspólnym apelu odmówili „Ojcze nasz”, który jest modlitwą ubogich.
Prośba o chleb wyraża bowiem powierzenie Bogu podstawowych potrzeb naszego życia. To, czego Jezus uczył nas w tej modlitwie, wyraża i zawiera w sobie wołanie tego, kto cierpi z powodu niepewności egzystencji oraz braku tego, co konieczne.
Odśpiewaliśmy wspólnie Hymn Światowych Dni Młodzieży z 2016 r: „Błogosławieni Miłosierni”.
Obejrzeliśmy prezentację multimedialną poświęconą Matce Teresie z Kalkuty i Św. Bratu Albertowi. Poznaliśmy również sylwetkę Heleny Kmieć – wolontariuszki Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz misjonarki pomocy Siostrom Służebniczkom Dębickim w prowadzonej przez nie ochronce dla dzieci w Cochabamba. Zginęła 24/25 stycznia 2017 w wyniku ugodzenia nożem w czasie napadu na ochronkę w Cochabamba.
Podczas uroczystego apelu pani M. Cieszewska zwróciła uwagę na to, że niełatwo jest przedstawić ubóstwo w obecnym świecie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o Matce Teresie, Bracie Albercie. Były pod wielkim wrażeniem przygotowanej uroczystości.
Wszyscy jesteśmy wezwani do wyciągnięcia ręki do biednych, do spotkania się z nimi, popatrzenia im w oczy, przytulenia, aby poczuli ciepło miłości, która przełamuje krąg samotności. Ich ręka wyciągnięta w naszą stronę jest również zaproszeniem do wyjścia z naszych pewności i wygód kanapy, i do rozpoznania wartości, którą ubóstwo ma samo w sobie.
* * *
Szkoła w Ołdakach Polonii św. Antoni etap diecezjalny
PSP Drążdżewo – ferie w szkole
Bal charytatywny SKC w Płonce Kościelnej
Z wizytą na oddziale Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala w Łomży