W dniach 13 -22.01.2018 r. w Ośrodku „Caritas Bliźnim” w Ptakach k. Nowogrodu odbyły się Warsztaty Edukacyjne 2018. Dzieci i młodzież rozpoczynające ferie zimowe z województwa mazowieckiego w Diecezji Łomżyńskiej mogli wspólnie spędzić 10 wspaniałych dni.

Głównym celem programu było popularyzowanie zdrowego stylu życia oraz dostarczenie informacji na temat uzależnień. Miło zapadły w naszej pamięci spotkania warsztatowe poprowadzone przez panie z Sanepidu w Łomży, panią dietetyk, a także z przedstawicielami policji i straży pożarnej. Zajęcia programowe były połączone z różnymi formami edukacji artystycznej. Bardzo dużo radości sprawił uczestnikom blok muzyczny, podczas którego uczyliśmy się zabaw, pląsów oraz piosenek na chwałę Bożą. Uczestniczyłam wielokrotnie w różnego rodzaju wypoczynkach, ale tak rozśpiewanej i radosnej grupy, nigdy nie spotkałam. Wszystko to za sprawą wspaniałych animatorów: Oliwii, Julii, Natalii, Zuzi oraz uzdolnionego multiinstrumentalisty – Grzesia.

Oprócz zajęć programowych odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, tj. Muzeum Północno-Mazowieckie, Muzeum Diecezjalne w Łomży, a także Muzeum Przyrody w Drozdowie. Ponadto nie zabrakło zajęć z aktywności fizycznej. Byliśmy na lodowisku w Łomży i Białymstoku, w Parku Wodnym w Łomży. W Białymstoku dostarczył nam niesamowitych wrażeń Jumper Park Trampolin.

Mieliśmy wiele okazji do niezapomnianych uczt duchowych. Uczestniczyliśmy we Mszy św. w Katedrze Łomżyńskiej, w koncercie „Łomżyńskie Betlejem”, gdzie popis swoich możliwości wokalnych i muzycznych dali znani Łomżyniacy. Wzruszył nas także film „Paddington”.

Czas spędzony razem szybko minął, a nam było trudno się rozstać. Na zimowisku panowała bardzo przyjazna, rodzinna atmosfera, co podkreślali wszyscy uczestnicy. Dlatego ze łzami w oczach opuszczaliśmy ośrodek.

Z tego miejsca, w imieniu wszystkich uczestników zimowiska, chcę serdecznie i ciepło podziękować za trud organizacji Caritas Diecezji Łomżyńskiej z ks. Dyrektorem dr. Andrzejem Mikuckim na czele. Słowa podziękowania kierujemy także do Kasy Rolniczego Społecznego Ubezpieczenia, dzięki której mieliśmy dofinansowanie do wypoczynku i tyle niezapomnianych atrakcji. Wielkie buziaki dla życzliwych i serdecznych pracowników ośrodka. W naszej serdecznej pamięci na długo zapiszą się nasi cierpliwi, troskliwi, wyrozumiali i radośni wychowawcy, z panią kierownik turnusu Alą na czele. Dziękujemy i życzymy wiele satysfakcji w życiu osobistym i zawodowym.

Zuzanna Paras – uczestnik wypoczynku